مسیر صعب‌العبور صعود؛ ما را دست کم نگیر

فوتبال ایران

 

 نه روسیه، نه پرو، نه پاناما. تیم ملی با سه تیمی که ترجیح می‌دادیم همگروه نشد.

28 lexusOnthePark

 

در عوض مردان کی‌روش در یکی از سخت‌ترین گروه‌ها قرار گرفتند. گوی‌ها یار نبودند و قرار گرفتن در سید سوم به جای اینکه کار ما را آسان‌تر کند، مسیر صعب‌العبوری مقابل ما قرار داد. تیم ملی در روسیه باید با پرتغال، اسپانیا و مراکش رقابت کند و این یعنی برای صعود نیاز به یک معجزه داریم. حریفان تیم ملی را مرور کنیم:
پرتغال
تیم ملی مثل جام جهانی ۲۰۰۶ باید با پرتغال، یکی از بهترین‌های اروپا روبه‌رو شود. پرتغال در آلمان تیم پرستاره‌تری بود و تیم برانکو را ۲ بر صفر شکست داد، ولی این بار به‌عنوان قهرمان اروپا قدم به مسابقات می‌گذارد و همه حساب دیگری روی این تیم باز کرده‌اند. فرناندو سانتوز با بازیکنانی که شهرت نسل فیگو را ندارند تیم منسجمی ساخته که دو سال قبل در فرانسه با دفاعی منسجم توانست به قهرمانی برسد.
رونالدو که در جام جهانی ۲۰۰۶ به‌عنوان یک پدیده جوان برای پرتغال بازی می‌کرد، حالا کاپیتان تیم است و همه توپ‌ها به او ختم می‌شود. در کنار او بازیکنان جوانی مثل آندره سیلوا و برناردو سیلوا، خط حمله ترسناکی می‌سازند. شاید تنها نقطه شکننده این تیم در قلب دفاع باشد که بعد از خداحافظی پپه مجبور است به ژوزه فونته (۳۴ ساله) و برونو آلوز (۳۶ ساله) تکیه کند.
پرتغال مرحله مقدماتی را با شکست ۲ بر صفر مقابل سوییس شروع کرد، ولی ۹ بازی بعدی را برد تا به‌عنوان سرگروه به جام جهانی برسد. این تیم در بازی آخر با همان نتیجه سوییس را شکست داد و به لطف تفاضل گل بهتر راهی روسیه شد.
سانتوز به تازگی گفته که برزیل، آرژانتین، اسپانیا، آلمان و فرانسه مدعیان اصلی قهرمانی هستند، ولی بعد از یورو ۲۰۱۶ به سختی می‌توان پرتغال را از جمع مدعیان کنار گذاشت. (شانس قهرمانی: یک به ۲۰)
اسپانیا
قبل از قرعه‌کشی گفته می‌شد همگروهی با این تیم می‌تواند اوج بدشانسی باشد. اسپانیا از اکثر سرگروه‌ها قوی‌تر است و تنها به خاطر رده‌بندی فیفا در سید دو قرار گرفت. این تیم با هدف جبران ناکامی چهار سال قبل به روسیه می‌رود و با ترکیبی جدید، یکی از مدعیان اصلی قهرمانی است. می‌توان گفت که دو مدعی از پنج مدعی قهرمانی با تیم ملی همگروه هستند.
لوپتگی تیم جدیدی ساخته که شامل بازیکنان باتجربه‌ای مثل راموس، پیکه، بوسکتس، اینیستا و ستارگان جوانی مثل موراتا، ایسکو و آسنسیو است. این تیم در یورو به دست ایتالیا حذف شد، ولی در مقدماتی جام جهانی این تیم را با قدرت پشت سر گذاشت و سرگروه شد. در بازی برگشت دو تیم در برنابئو اسپانیا با درخشش ایسکو ایتالیا را با سه گل شکست داد و زنگ خطر را برای مدعیان به صدا در آورد. اسپانیا در تمام نقاط زمین ستارگان پرشماری دارد و امتیاز گرفتن از این تیم می‌تواند بزرگترین نتیجه تاریخ فوتبال ایران باشد. (شانس قهرمانی: ۲ به ۱۵)
مراکش
مراکش هرچند بیست سال از جام جهانی دور بوده، ولی یکی از بهترین تیم‌های فعلی قاره آفریقاست. مراکش نخستین تیم صعودکننده آفریقایی بود و بدون حتی یک گل خورده بالاتر از ساحل عاج قرار گرفت. هروه رنار، مربی فرانسوی که با زامبیا و ساحل عاج به قهرمانی آفریقا رسیده، در مراکش هم موفق شده تیمی مستحکم در دفاع و سختکوش بسازد.
ستاره این تیم مهدی بن‌عطیه، مدافع یوونتوس است و حکیم زییچ، هافبک جوان آژاکس که مراکش را به هلند ترجیح داد بازیکنی سرنوشت‌ساز محسوب می‌شود. اشرف حکیمی، مدافع جوان رئال مادرید و سوفیان بوفال، هافبک ساوتهمپتون دو چهره جذاب دیگر مراکش هستند. (شانس قهرمانی: یک به ۲۵۰)
کی‌روش تاکید کرده بود که قرعه می‌تواند نقش زیادی در صعود تیم ملی داشته باشد و انتخاب کافو کار ما برای صعود را خیلی سخت کرده. با این حال نباید ناامید بود و تیم ملی باید تا آخرین ثانیه بختش برای صعود را امتحان کند. آماده‌سازی تیم ملی در ماه‌های آینده بسیار حیاتی خواهد بود و کمک می‌کند تیم ملی عملکرد راضی‌کننده‌ای داشته باشد. اگر بخواهیم خوشبین باشیم باید عملکرد کاستاریکا در جام جهانی ۲۰۱۴ را به یاد بیاوریم که در حضور اروگوئه، ایتالیا و انگلیس موفق شد به مرحله حذفی برسد. کی‌روش و شاگردانش تا امروز ما را ناامید نکرده‌اند و باید با روحیه و اعتماد به نفس به روسیه بروند.

 

 

با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید