گزارش ویژه: گروه مرگ بر اساس رنکینگ فیفا؟

فوتبال ایران

 

آی اسپورت- پس از انجام قرعه‎کشی جام جهانی، بحث‌ها بر سر این که کدام گروه لقب گروه مرگ را به خود اختصاص داده آغاز شده است.

follow telDonyaye Varzesh Banner new

 

گری لینه‎کر و کارلوس پویول مجری و مهمان مراسم قرعه‌کشی، گروه B را که ایران هم در آن قرار دارد به عنوان گروه مرگ انتخاب کردند اما عده‌ای دیگر معتقدند رقابت در گروه‎هایی مثل D و F سخت‎تر خواهد بود و لقب گروه مرگ شایسته آنهاست. با این حال باز هم با قاطعیت نمی‎توان هیچ کدام از گروه‎ها را به عنوان گروه مرگ معرفی کرد.
ملاک‎ها و معیارها برای تعیین گروه مرگ متفاوت است و ملاکی مثل مجموع رنکینگ تیم‌های هر گروه هم می‌تواند یکی از معیارهای انتخاب گروه مرگ باشد. این، رنکینگ تیم‌های هر گروه و مجموع رنکینگ آنهاست.
گروه A: اروگوئه 21، مصر 31، عربستان 63، روسیه 65، رنکینگ مجموع: 180
گروه B: پرتغال 3، اسپانیا 6، ایران 32، مراکش 40، رنکینگ مجموع: 81
گروه C: فرانسه 9، پرو 11، دانمارک 12، استرالیا 39، رنکینگ مجموع: 71
گروه D: آرژانتین 4، کرواسی 17، ایسلند 22، نیجریه 50، رنکینگ مجموع: 93
گروه E: برزیل 2، سوئیس 8، کاستاریکا 26، صربستان 37، رنکینگ مجموع: 73
گروه F: آلمان 1، مکزیک 16، سوئد 18، کره 59، رنکینگ مجموع: 94
گروه G: بلژیک 5، انگلیس 15، تونس 27، پاناما 56، رنکینگ مجموع: 103
گروه H: لهستان 7، کلمبیا 13، سنگال 23، ژاپن 55، رنکینگ مجموع: 98
اگر ملاک همین باشد، گروهی که مجموع رنکینگ تیم‌های آن از دیگر گروه‌ها پایین‌تر باشد گروه مرگ خواهد بود. با این اوصاف گروه C شامل تیم‌های فرانسه، پرو، دانمارک و استرالیا گروه مرگ است. با نگاهی دقیق به تیم‎های این گروه و مقایسه قدرت آنها در برابر هم، شاید همین گروه گروه مرگ باشد. در نگاه اول هر 4 تیم این گروه شانس صعود به مرحله بعد را دارند و پیش‎بینی می‌شود رقابت در این گروه برای صعود بسیار نزدیک باشد.
بعد از گروه C، پایین‎ترین مجموع رنکینگ به تیم‌های گروه E اختصاص دارد. مجموع رنکینگ تیم‌های این گروه شمال برزیل، سوئیس، کاستاریکا و صربستان 73 است و رقابت در این گروه هم نزدیک و نفسگیر به نظر می‌رسد. حتی اگر صعود برزیل را به عنوان تیم اول قطعی بدانیم، 3 تیم دیگر گروه هم شانس صعود دارند و هیچکدام آنها از حالا حذف شده و زنگ تفریح به حساب نمی‌آیند.
سومین گروهی که بر اساس رنکینگ فیفا می‎‌تواند گروه مرگ لقب بگیرد گروه B شامل پرتغال، اسپانیا، ایران و مراکش است. مجموع رنکینگ تیم‎های این گروه 81 است و البته به نظر نمی‌رسد رقابت تنگاتنگی که در دو گروه قبل پیش‎‌بینی شده در این گروه هم ایجاد شود. مگر اینکه یک شگفتی از سوی ایران یا مراکش در راه باشد.
سایر گروه‎ها شرایط تقریبا یکسانی دارند و حدس زدن تیم‌های صعودکننده از آنها زیاد دشوار نیست. اما متفاوت‎ترین گروه در جام جهانی روسیه گروه A است که رنکنیگ تیم‌های حاضر در آن اختلاف فاحشی با دیگر گروه‌ها دارد. مجموع رنکینگ تیم‌های روسیه، اروگوئه، مصر و عربستان 180 است و تیم میزبان با شکل عجیبی در ساده‌ترین گروه ممکن قرار گرفته است. جالب اینکه رنکینگ روسیه میزبان از تیم سید 4 این گروه یعنی عربستان هم دو پله پایین‌تر است!

 

 

با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید