۵۰۰ هفته با لیگ برتر ایران؛ چه کسی می تواند به این رکوردها برسد؟

فوتبال ایران

 

رقابت های فوتبال لیگ برتر ایران در هفدهمین فصل خود، به پانصدمین هفته خود رسید و بعضی از رکوردهایی که تا این هفته به ثبت رسید، شاید تا بیش از یک دهه دیگر هم دست نیافتنی باشند.

reza nazer new

 

 هفته هشتم رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران، در مجموع پانصدمین هفته تاریخ این رقابتها بود؛ رقابت هایی که فراز و نشیب های زیادی داشت و اتفاقات تلخ و شیرینی را رقم زد. طی ۵۰۰ هفته برگزاری این رقابتها، تیمها، بازیکنان و رویدادهایی وجود داشتند که بالاترین یا ضعیف ترین رکورد و حدنصاب را به ثبت رساندند تا نام آنها در تاریخ نه چندان طولانی این رقابتها ماندگار شود. در ادامه نگاهی کوتاه به برخی از رکوردهای به ثبت رسیده طی ۵۰۰ هفته برگزاری رقابت های لیگ برتر خواهیم داشت. اما پیش از بررسی رکوردهای تاریخ لیگ برتر، نگاهی به پراکندگی تیم های حاضر در این رقابتها داریم.

استان های لیگ برتری

آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، قزوین، قم، کرمان، کرمانشاه، گیلان، لرستان، مازندران، هرمزگان، همدان، یزد استان هایی هستند که حداقل برای یک دوره نماینده ای در لیگ برتر داشته اند.

در حسرت لیگ برتر

آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، چهار محال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، مرکزی استان هایی هستند که همچنان در حسرت حضور در لیگ برتر به سر می برند و تا به حال نتوانسته اند نماینده ای را در این رقابتها داشته باشند.

تیم های همیشه حاضر

استقلال، پرسپولیس، سایپا، سپاهان و ذوب آهن اصفهان پنج تیمی هستند که در تمامی ادوار لیگ برتر حضور داشته اند؛ از بین این پنج تیم، تنها ذوب آهن اصفهان تا کنون نتوانسته قهرمان لیگ برتر شود.

قهرمانان لیگ برتر

جام قهرمانی لیگ برتر فقط بین سه استان خوزستان، تهران و اصفهان در گردش بوده؛ استقلال خوزستان، فولاد خوزستان، پاس تهران، استقلال، پرسپولیس، سپاهان و سایپا تیم هایی هستند که تا این دوره توانسته اند قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کنند.

 

 

با عضویت در خبرنامه دنیای ورزش از برگزیده خبرها و رویدادها ی مهم با خبر شوید